Si te shpetoni njehere e pergjithmone nga strijat

Strijat, plasaritjet e lekures (stretch marks) jane te zakonshme, prekin meshkujt dhe femrat e te gjitha moshave. Edhe pse nuk ka menyra per t’i hequr perfundimisht, ka disa metoda per tu perballur me to. Perpara se te harxhoni para apo kohe ne trajtime, gjithsesi, eshte e rendesishme te kuptoni se çfare i shkakton ato dhe si t’i parandaloni ato.

 

ÇFARE I SHKAKTON STRIJAT

Strijat nuk jane semundje, e cila infekton trupin njerezor, por jane shenja te formuara nga ngushtimi dhe zgjerimi i lekures. Strijat mund te shfaqen kur lekura eshte tendosur jashte kufinjeve te saj, por zakonisht ndodhin dhe kur rritja eshte e menjehershme. Adoleshtentet jane ne veçanti te ekspozuar ndaj krijimit te strijave gjate fazave te rritjes. Shfaqja e tyre varet nga lloji i lekures. Keto strija te shemtuara shkaktohen nga:

– Tendosja fizike e lekures ne fund te nje shtatezanie.

– Mbipesha e menjehershme veçanerisht ne krahe, kofshe, etj.

– Perdorimi i disa lloj mjekimeve, duke perfshire locione, pilula, krem Kortikosteroid dhe steroide, kjo sidomos në rastin e bodybuilderave.

– Stervitja e fuqishme me pesha te renda. 

– Semundje te gjendrrave te veshkave, Sindroma e Cushing dhe e Ehlers-Danlos.

– Çrregullime gjenetike.

– Ndertimi muskulor.

– Ndryshimet hormonale gjate pubertetit.

– Trashegimia.

TRAJTIMI I STRIJAVE

aloe

Ka shume trajtime per strijat qe reklamohen ne treg. Disa locione, apo vajra mund te permiresojne hidratimin dhe elasticitetin e lekures, keshtu që ajo mund te terhiqet pa u demtuar, por nuk ka nje kurim te plote. Strijat zbehen me kohen. Nje krem ushqyes cilesor gjithashtu mund ta beje lekuren qe te duket me e lemueshme dhe e shkelqyeshme e per rrjedhoje do te ulet dhe dukshmeria e strijave derisa ato te mbyllen.

Gjithesesi eshte e rendesishme te lyhet lekura me krem zbutes qe permban Vitamine E, per ta mbajtur ate te bute edhe kur ju ngrini pesha, pasi ndikon ne parandalimin e carjes se lekures. Kapini ne kohe plasaritjet e lekures, ne menyre qe te mos theksohen shume e te jete vone per kurimin e tyre.

Pasi kam provuar nje pafundesi kremerash kunder strijave,do ju sygjeroja ate qe me ka dhene efektin me te dukshem ne lekure me nje kosto shume here me te ulet se cfare kisha perdorur me pare.

Porosit Tani

Krem i pasur për pjesën e sipërme të kofshëve dhe vithet. • Me 30% xhel Aloe Vera, ekstrakt nga çaji jeshil bio dhe Legance*, kompleks përbërësish aktivë. • Redukton depozitimin e qeseve të dhjamit. • Përmirëson elasticitetin dhe butësinë e lëkurës. • Pamja e jashtme e lëkurës duket e njëtrajtshme dhe tendosur. Studimi shkencor** vërteton efektin korrigjues të Kremit të Trupit: ** Studim shkencor i kryer nga Instituti Dermatest në mars 2017 tek 20 testues për përdorim të përditshëm të kremit tek pjesa e sipërme e kofshës, duke përfshirë matje objektive të thellësisë së lëkurës përmes ultratingullit (sonographie). • 95% e personave të testuar konfirmuan që ndjesia në lëkurë është përmirësuar. • 85% të personave të testuar iu verifikua një përmirësim i dendësisë së lëkurës, përmes objektivit të një matësi me ultra tingull për lëkurën, që është një kriter i rëndësishëm për një lëkurë të tonifikuar, të lëmuar dhe elastike. • Përmirësim i densitetit të lëkurës deri në 70%.

€28,99

Porosit Tani

Xhel freskues që përthithet shpejt: për barkun, pjesën e sipërme të krahëve dhe pjesën e sipërme të kofshëve. • Me 30% xhel Aloe Vera, ekstrakt çaji jeshil bio dhe Intenslim*, kompleks përbërësish aktivë. • Përmirëson elasticitetin e lëkurës. • Ndihmon në reduktimin e perimetrit të barkut në rast se përdoret rregullisht. Studimi shkencor* vërteton efektin e formulës së Xhelit për Trupin: * Studim shkencor i kryer nga Instituti Dermatest në mars 2017 tek 20 testues për përdorim të përditshëm të xhelit. • 100% e personave të testuar konfirmuan që ndjesia në lëkurë është përmirësuar. • 70% e personave të testuar konfirmuan se lëkura e tyre ndihet më elastike. • 70% e personave të testuar konfirmuan se lëkura është dukshëm më e tendosur dhe e tonifikuar.

€28,99

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s